Tańce Księstwa Warszawskiego na IX Jarmarku Kasztelańskim
W tym roku z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę IX Jarmark Kasztelański odbywał się pod hasłem „…i będzie wolna Polska”. Majowo-patriotyczne święta można obchodzić na różne sposoby. My… zatańczyliśmy.
IX Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu stał się okazją do uczestniczenia w „żywej historii” dzięki licznym inscenizacjom zaprezentowanym przez grupy rekonstrukcyjne. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć zakończenie Wielkiej Wojny w 1918 roku i akcję rozbrajania zaborców oraz proklamowanie powstania niepodległego państwa polskiego. Było także plenerowe obozowisko wojskowe, była gar-kuchnia z grochówką, możliwość wydrukowania własnej odezwy, projekcja filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku… I oczywiście duży jarmark!
Zespół Tańca „Kontredans” dodał do militarnych rekonstrukcji taneczno-cywilny akcent – zaprezentowaliśmy gościom Jarmarku tańce, które pojawiały się na polskich salonach w okresie Księstwa Warszawskiego.
Pogoda i humor dopisywały, więc wróciliśmy z Oświęcimia wytańczeni, opaleni, mokrzy (kilka naszych tancerek postanowiło zatańczyć wokół fontanny 😉 ) szczęśliwi i zauroczeni wyjątkową atmosferą miasta.
A tak wyglądała ekipa STJA podczas przemarszu grup rekonstrukcyjnych na Rynek Główny (w obiektywie Marka Juszczaka). Jak widać, nie wszyscy maszerowali, niektórzy załapali się na przejażdżkę…