„W XIX-wiecznym salonie” na wieczorze pamięci prof. Janiny Strzembosz
Wieczorem 28 lutego mróz dawał się we znaki, ale nie zniechęciło to miłośników tańca do tłumnego przybycia na wieczór poświęcony pamięci wybitnej krakowskiej choreograf – prof. Janiny Strzembosz. Także i my wzięliśmy udział w tym wydarzeniu.
Na deskach Krakowskiego Teatru Variété spotkali się artyści reprezentujący różne style taneczne. Łączyło ich jedno – byli wychowankami Pani Profesor lub kolejnymi pokoleniami uczniów kształconych w duchu jej nauk. Na scenie można więc było zobaczyć m.in. Romanę Agnel w tańcu hinduskim, tancerki Stowarzyszenia Tańca „Flora” Neoxorouda z Salonik w tańcu hiszpańskim, klasykę w wykonaniu uczennic ze Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie, nowoczesne choreografie (w tym „Taniec ognia” zaprezentowany przez najmłodszych uczestników wydarzenia – Teatr Tańca „Dzieci Krakowa”), a także polskie i zagraniczne tańce ludowe (Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy, Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”); na koniec pierwszej części wieczoru wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” zatańczyli poloneza w polskich strojach szlacheckich.
Wieczór zwieńczył balet „Harnasie” Karola Szymanowskiego zrealizowany przez Balet Cracovia Danza w choreografii Leszka Rembowskiego. Wybór tego tytułu był nieprzypadkowy – prof. Janina Strzembosz przyjaźniła się z Szymanowskim, ułożyła również choreografię do „Harnasiów” (która z powodu wybuchu II wojny światowej nigdy nie została wystawiona).
Także Szkoła Tańca Jane Austen miała okazję tańcem oddać hołd Pani Profesor – wystąpiliśmy z minispektaklem „W XIX-wiecznym salonie”, w którym zaprezentowaliśmy najpopularniejsze tańce pierwszej połowy XIX wieku: kontredans i kadryl. Wzięcie udziału w wieczorze pamięci prof. Strzembosz było dla nas prawdziwym zaszczytem, a zatańczenie dla publiczności na deskach Teatru Variete – prawdziwą radością.
Galerię zdjęć z naszego występu możecie obejrzeć tutaj.